Antygeny/Varia

Choroba jako biznes?

Choroba jako biznes?

Z ekonomicznego punktu widzenia każda inwestycja przynosząca zysk jest powodem do zadowolenia inwestora. Zrozumiałym jest dla każdego, że wraz z rozwojem motoryzacji wzrasta liczba sprzedawanych samochodów. Ten kiedyś niebywały komfort, dziś jest dostępny dla każdego. Można co kilka lat jeździć nowym modelem.

Zapewne każdemu przychodzi do głowy od czasu do czasu pytanie, jak to się stało, że wraz z rozwojem medycyny wzrasta liczba chorób i chorych. Czy to też prawidłowy trend , czy raczej niezły przekręt.

Jeszcze 150 lat temu co drugie dziecko w Europie umierało na błonicę a co piąte na tyfus.  Dzięki odkryciom pionierów immunologii , Pasteur’a, Kocha, Behringa i wielu, wielu innych można było skutecznie opanować te choroby. Jedną z pierwszych fabryk (nawiązanie do motoryzacji) produkujących leki-surowice założył w Niemczech laureat 1 Nagrody Nobla z medycyny - E.A. Behring.

  1. Jest choroba= znajdziemy na nią lekarstwo.
  2. Jest klient= jest produkt.

Już w okresie międzywojennym fabryki produkujące chemikalia bardzo szybko przestawiały się na produkcję leków. Z upływem lat liczba chorych malała. Co skutkowało spadkiem liczby klientów. Rozwój technologiczny sprawił że produkty- leki też taniały. Leki to nie biznes.

Chyba, że znajdziemy takie choroby na leczeniu których nadal da się zarobić w sposób stały a nawet z tendencją do wzrostu.

Immunolodzy odkryli wszystkich zewnętrznych wrogów: bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby. Każdy podręcznik immunologii, który współcześnie otworzymy na samym wstępie wyjaśnia jak działa układ odpornościowy człowieka.

„Każdy obcy antygen, wywołuje w organizmie wytwarzanie przeciwciał”

Jak zatem zarobić na lekach, skoro dzięki profilaktyce spacyfikowano większość wrogów zewnętrznych?

Znaleźć wroga wewnętrznego!!!

Znasz kogoś kto dziś choruje na gruźlicę?

A ilu twoich znajomych ma chorą tarczycę, problemy z trzustką, ma astmę, albo podejrzenie choroby autoimmunologicznej?

Stało się to w czasie tzw zimnej wojny, analogicznie do sytuacji politycznej na świecie. Szukamy wroga wewnętrznego.

Cdn.

Powrót
TRANS
LATOR