11. Czas na zmiany.

21 Luty 2024.

Zmiany na stronie głównej.

Wczoraj dokonałem kilku zmian na stronie głównej portalu. W koncu dotarłem do opracowania z roku 1957. Poniżej oryginalny tekst i tłumaczenie. Autorami sa Ernest Witebsky, lekarz medycyny; Doktor Noel R. Rose. 

CHRONIC THYROIDITIS AND AUTOIMMUNIZATION

An explanation of chronic thyroiditis in man was sought in observations made on rabbits, dogs, guinea pigs, and human subjects. The rabbits received injections of saline extracts of rabbit thyroid glands. The tests for circulating autoantibodies utilized the phenomena of precipitation, complement fixation, and tanned-cell hemagglutination. The third of these, based upon the principle of altering the surface of the red blood cells by dilute tannic acid so that they absorb proteins, was particularly sensitive. The three tests were applied to serums from 35 rabbits injected with rabbit thyroid extract, and thyroid autoantibodies were found in 32. Structural damage was found in the thyroid roughly in proportion to the autoantibody titer in the serum. Similar studies were carried out in dogs and guinea pigs with canine and guinea pig thyroid extracts respectively. The three tests were then applied to serums from patients with chronic thyroiditis. Twelve such patients were found whose serums contained circulating antibodies specifically directed against extracts of human thyroid glands. Three typical case histories are given, with histological findings on thyroid tissue removed during surgery. Six other patients with chronic thyroiditis, proved histologically, were not found to have autoantibodies in their serums at the time of study. These findings lead to the hypotheses that some types of chronic thyroiditis are related to an autoimmunization process within the patient against his own thyroid tissue, and that thyroid autoantibodies are at once indicators and links in the chain of pathological processes.

Tłumaczenie. 

Wyjaśnienia przewlekłego zapalenia tarczycy u ludzi szukano w obserwacjach przeprowadzonych na królikach, psach, świnkach morskich i ludziach. Króliki otrzymywały zastrzyki z ekstraktów soli z gruczołów tarczycy królika. W testach na obecność krążących autoprzeciwciał wykorzystano zjawiska wytrącania, wiązania dopełniacza i hemaglutynacji komórek garbowanych. Trzeci z nich, oparty na zasadzie zmiany powierzchni czerwonych krwinek przez rozcieńczony kwas garbnikowy w taki sposób, aby wchłonęły białka, był szczególnie wrażliwy. Trzy testy przeprowadzono na surowicach od 35 królików, którym wstrzyknięto ekstrakt z tarczycy króliczej, a u 32 wykryto autoprzeciwciała tarczycowe. Stwierdzono uszkodzenie strukturalne tarczycy w przybliżeniu proporcjonalne do miana autoprzeciwciał w surowicy. Podobne badania przeprowadzono na psach i świnkach morskich z ekstraktami tarczycy odpowiednio psów i świnek morskich. Następnie te trzy testy zastosowano do surowicy pacjentów z przewlekłym zapaleniem tarczycy. Znaleziono dwunastu takich pacjentów, których surowica zawierała krążące przeciwciała specyficznie skierowane przeciwko ekstraktom ludzkich gruczołów tarczycy. Podano trzy typowe historie przypadków z wynikami histologicznymi tkanki tarczycy usuniętej podczas operacji. U sześciu innych pacjentów z przewlekłym zapaleniem tarczycy, co zostało potwierdzone histologicznie, w momencie badania nie stwierdzono obecności autoprzeciwciał w surowicy. Odkrycia te prowadzą do hipotez, że niektóre typy przewlekłego zapalenia tarczycy są związane z procesem autoimmunizacji pacjenta przeciwko własnej tkance tarczycy, a autoprzeciwciała tarczycowe są jednocześnie wskaźnikami i ogniwami w łańcuchu procesów patologicznych.

22 Luty 2024

Pokrętne hipotezy akademickie.

Hipoteza (gr. ὑπόθεσις hypóthesis – przypuszczenie) – zdanie, które podlega konfirmacji lub falsyfikacji. Stwierdza spodziewaną relację między jakimiś zjawiskami, stanowi propozycję twierdzenia naukowego, które zakłada możliwą lub oczekiwaną w danym kontekście sytuacyjnym naturę związku[1].
Stawianie i testowanie hipotez to jeden z podstawowych procesów twórczego myślenia oraz fundamentalny element procesu tworzenia nauki.
Opieranie sie na hipotezach ma niebywale długa historie. W nowożytnej erze medycyny hipotezy- czytaj dosłownie przypuszczenia stanowią podstawe tłumaczenia zjawisk chorobowych. 
Nie mam najmniejszych wątpliwości, że choroby nazwane autoimmunologicznymi mają swoja przyczynę. Naukowcy też mają podobne zdanie. Skoro gruźlica ma swoją przyczynę, zapalenie wyrostka robaczkowego ma swoją przyczynę, nie może byc inaczej jak to że choroby z autoagresji też powinny ją mieć.
Skoro nie eksperymentujemy na ludziach to zaobserwujmy króliki. Szukamy dowodu na powstanie zjawiska autoagresjii u królików. Przeprowadzamy eksperyment. Para królików on i ona. Po kilku tygodniach na świat przychodzi 10 królików. Od dnia urodzenia pilnie je obserwujemy. Niestety nie pojawia się zjawisko autoagresji. Czekamy zatem na drugie pokolenie, w którym mamy do obserwacji juz 50 królików. Dalej nic sie nie dzieje. Mamy duzo czasu na obserwacje. Mija 10 lat. Obserwujemy już 1,5 miliona królików i nadal żaden nie wykazuje zmian chorobowych związanych z autoagresją. Sponsor, który dał grant na te obserwacje traci cierpliwość. Prosi o podanie wyników obserwacji. Podajemy zatem wyniki. Badanie trwające 10 lat na populacji 1,5 miliona królików wykazało, brak jakichkolwiek (czytaj - nie znaleziono ani jednego) oznak pojawienia się chorób autoimmunologicznych.
Ale przecież, oponuje sponsor trzeba wykazać, że króliki (co za tym idzie, równiez ludzie) mogą zachorować!!!!
Zacznijcie te króliki traktowac z zewnątrz zastrzykami. Inaczej mówiąc przeprowadzic nalezy immunizację. 
Grupa badawcza jest w niezłym szoku. W jeszcze wiekszym szoku sa sami obserwatorzy badania. Ostro oponuja na takie podejście. 
Przeciez jesli zaingerujemy z zewnątrz nie będzie to już autoagresja, a dowód na to że chorobe wywołał czynnik zewnetrzny.
A kogo to będzie obchodziło, napiszecie w raporcie, że króliki po uodpornieniu-immunizacji zaczęły chorować. Ubierzemy to w pokrętne słówka i powołamy do życia nowa odmianę chorób . Choroby powstałe z powodu (auto)immunizacji. Podpisza sie pod tym profesorowie którzy od lat sa autorytetami i pójdzie w szeroki świat nowe odkrycie. 
 
23 Luty 2024
 

40 lat nauki o haptenach. Apel.

Nasilno mił nie budiesz. Taki właśnie tytuł pojawił się w roku 1990 w czasopiśmie Chemia i życie.(dawne ZSRR) Napisany był po rosyjsku przez dwóch autorów. Pierwszy to prof. dr S.N. Rumiancew, drugi to J. Grzeszczuk. Redakcja dostaje od czytelników kilkanaście tysięcy listów z opisami przypadłości jakie spotkały ich w życiu. Wiekszośc to rodzinne tragedie. Ona chora On -zdrowy, albo odwrotnie. 

Na siłę nie da się kochać. Dobrali się emocjonalnie , lecz nic nie wiedzieli o chemii organizmu. Nic nie wiedzieli o haptenach, niepełnowartosciowych wg akademików antygenach grupowych .Gdzie trafiły te listy do redakcji nie wie nikt. Na pewno nie na stół rektora akademii medycznej w Moskwie. 

Zwykli ludzie potrafili po jednym artykule rozpoznac zalezności antygenowe. Czego przez 100 lat nie moga zauwazyc klinicyści. Zastanawiam się jak długo taka sytuacja jeszcze potrwa. Robienie z ludzi idiotów wychodzi wszystkim akademikom bardzo dobrze przez ostatnie 40 lat. 

Nikt po skonczeniu Uniwersytetu medycznego nie zna dziś terminu HAPTENY. SECRETOR, Żaden student nie zagląda do biblioteki akademickiej, bo i po co wszystkie formułki sa w skrypcie.. Obowiązuje 3Z: zakuj, zdaj , zapomnij. 

Jedyna nadzieja w czytelnikach tego bloga. Nawet jesli nie chorujecie osobiście, przekazujcie te wieści rodzinie i znajomym. Nie musicie im niczego tłumaczyć. Niech sami przeczytają. 

Guru procesów niewidzialnych. 

24 Luty 2024. 

Podręczniki akademickie do wymiany.

Od kilku dni studiuję cały pakiet podreczników z zakresu alergii, astmy i chorób płuc. Wiekszość z nich przez dziesięciolecia opowiada jedną i ta sama bajkę o przeciwciałach Ig E. Wszystkie procesy immunologiczne tłumaczone i rozpisywane sa do najdrobniejszych szczegółów. Jakież było moje zdziwienie, gdy w jednym z nich Rafał Dobek  w rozdziale Alergeny inhalacyjne zamieścił na stronie 159 zdanie. Zaznaczam jedno zdanie na 817 stron. 

"Warto także pamiętać o mozliwości uczulenia na substancje pochodzące od innych ludzi".

Zastanawiałem się bardzo długo, co autor miał na myśli? 

Zapewne doskonale zdawał sobie sprawę z faktu uczulenia na substancje pochodzące od innych ludzi. Jednak z jedynie znanych sobie powodów nie mógł napisac ani jednego słowa więcej aby rozwinąć temat. 

26 Luty 2024

Jak zostać obserwatorem faktów zjawisk immunologicznych? Podstawy.

Zaszokował mnie niedawno opublikowany nagłóek w portalu dla ... no właśnie dla kogo? Choroby autoimmunologiczne u 10% populacji. 

w 2015 czyli 9 lat temu był podobny na innym portalu. 10 milionów Polaków cierpi na choroby reumatyczne.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/zdrowie/10-milionow-polakow-cierpi-na-choroby-reumatyczne,236439.html
 
Co 4 mieszkaniec naszego kraju cierpi i .. zaczyna chodzic do lekarza. Powodem tego jest nieuchwytny czynnik zapalny zjawisk degeneracyjnych w organizmie chorego. Medycyna skrywa najmroczniejszy secret o wpływie niezgodnych antygenów pośród gatunku ludzkiego. Nie musze Cię o niczym przekonywac. Doskonale wiesz że po zapłodnieniu organizm kobiety potrafi niszczyć niezgodny antygenowo płód , który odziedziczył antygeny po ojcu , nie po matce. Nazywają to konfliktem serologicznym
Podczas ciąży może także wystąpić tzw. konflikt grup głównych. Gdy mama ma krew grupy 0, a u dziecka występuje grupa A lub B, krew mamy wytwarza przeciwciała odpornościowe, które atakują dziecko. 
 
Przeczytaj jeszcze raz ostatnie zdanie. Powinienes wiedziec, że identyczna sytuacja może sie pojawić gdy ojciec dziecka  jednoczesnie życiowy partner tej kobiety ma grupę krwi A a jego partnerka B. Może być też odwrotnie On ma grupę B, ona grupę A. O tych możliwych układach pisałem wcześniej na blogu. 
 
Przyjmij do wiadomości, że identyczne antygeny grupowe krwi występują w wydzielinach ciała: ślinie, śluzie, pocie, łzach, spermie. O ile ślina jest jedynie w ustach, to śluz znajduje się we wnetrzu całego ludzkiego ciała. 
Czytaj to Mucus.  Teraz zacznij skłądac klocki. 
Skoro antygeny grupowe krwi sa w Wydzielinach to gdzie to jest napisane w miarę prostym językiem? 
Secretor status. Medycy wiedza o tym juz od ponad 100 lat.
Wiedzą również, że to  antygeny grupowe chronią nas   przed patogenami z odmiennymi antygenami na swej powierzchni. Gdyby zniknął ten artykuł jego kopia jest Tu. 
Nie ma na dzień dzisiejszy powodu podawania bardziej złozonej literatury medycznej w temacie. 
Żywie głęboka nadzieję, że zrozumiesz proste zagadnienia  zalezności antygenowych. Cdn.
 
27 Luty 2024

Obserwator zjawisk immunologicznych, cd.

Każdy to widzi i nie wie dlaczego tak się dzieje. W pewnym sensie prawda jest -mają oczy a nie widzą. Może inaczej patrza na zjawisko i kompletnie go nie rozumieją. Tak było w moim przypadku kiedy zaczynała chorować moja żona. Czynnie brałem udział w całym procesie niczego nie podejrzewając. Identyczne obserwacje miał Jerzy Grzeszczuk. Obserwował dwie rozmawiające osoby z których jedna nagle traci świadomość. Zaintygowany zjawiskiem zaczął pytać lekarza, co może być przyczyna takiego zjawiska.

Takie podejście do sprawy wymaga pełnego wyjaśnienia. Jerzy w tamtym czasie był zainteresowany lotami w kosmos. Okazało sie, że podróze załogowe stwarzaja niebezpieczne precedensy zdrowotne dla odizolowanej od przepływu powietrza załogi statku kosmicznego. Grupy kosmonautów wracały z wypraw kompletnie chore. Nikt nie wiedział z jakiego powodu. Dopiero wprowadzenie filtrów powietrza do konstrukcji kabin problem niejako rozwiązało. Coś wisiało w powietrzu. 

Tylko co???

Nie znając immunologii i zjawisk antygen/przeciwciało łatwo wpaść w pułapkę teoretycznych hipotez i teorii medycznych. Skąd zatem przeciętny śmiertelnik ma o tym wiedzieć, skoro nawet lekarze o tym nie wiedzą? A jeśli juz pojawią się jakiekolwiek objawy to sięgnie po podręcznik i przeczyta -Przyczyna nieznana. Wiekszość widzi zjawisko, odczuwa bolesne jego jego skutki i niczego nie podejrzewa. Zatem przedstawiam listę podmiotową. 

  1. Pomieszczenie w jakim przebywa, przebywał osobnik. 
  2. Osoby lub zwierzeta z jakimi miał kontakt.
  3. Jakie grupy krwi mają dane osobniki
  4. Rozpoznany status Wydzielacz/niewydzielacz. 
  5. Retrospekcja podobnych objawów i ich okoliczności(gdzie, kto był w poblizu lub miał kontakt).
  6. Rozpiska wszystkich członków rodziny ze względu na posiadana grupę krwi.

Zacznij powoli składac własne klocki immunologiczne.

28 Luty 2024.

Krytyczne publikacje naukowe. 

Kiedy odkrywałem przyczynę chorób jakie dopadły moją żonę nie miałem zielonego pojęcia, że juz w roku 1982 Jerzy Grzeszczuk napisał pierwsza pracę o oddziaływaniu człowieka na człowieka przy pomocy biomolekuł przenoszonych drogą powietrzną. Gdyby ta praca trafiła w moje ręce w tamtym okresie byc może moja żona żyła by do dziś bezpiecznie i bez żadnych zmian chorobowych. Jednak stało sie, jak się stało Samodzielnie musiałem to przerobić na wspólnej skórze jej i mojej. Przypuszczam równiez, że w tamtym okresie nie miałem żadnej wiedzy na temat immunologii, a co za tym idzie nie zaprzątał bym sobie głowy tak banalnymi sprawami jak biomolekuły. Przeciez specjalistami od chorób są lekarze , a ja miałem swoje zainteresowania i plany. Zapewne odrzucił bym taką książkę w kąt i dalej brnął w przeświadczeniu że choroby to domena lekarzy. 

Każdy z czytelników tego bloga ma swoją osobowość i indywidualne pojmowanie rzeczywistości. Tkwią one w naszej głowie jako przekonania o otaczającym nas świecie. Masa bzdur i domniemań. Olbrzymia ilośc informacji wyniesiona ze szkoły do niczego nie potrzebna w życiu realnym. Ile i jakie nazwy maja prawobrzeżne dopływy Wisły. Ile ton wydobywa się rocznie miedzi w Polsce. Jak wyliczyc tangens i cotangens. Co miał autor na myśli pisząc:

Bez serc, bez ducha, to szkieletów ludy;

Młodości! dodaj mi skrzydła!
Niech nad martwym wzlecę światem
W rajską dziedzinę ułudy:
Kędy zapał tworzy cudy,
Nowości potrząsa kwiatem
I obleka w nadziei złote malowidła.
Ilez to zadan z fizyki i chemiii przerobiłem przez okres szkolny, a na co to komu dziś potrzebne . Jaki koń jest każdy widzi. Nadzieja to jedynie matka głupich. Kiedy mnie któregos dnia oświeciło- zrozumiałem jak naiwnym byłem. 
Przebijając się przez gąszcz słów w podręcznikach akademickich i opracowaniach klinicznych szukałem wyjasnień, które tam powinne być. Okazało sie, że tam ich nie ma. Uswiadomiłem sobie ze szukam jedynie w polskojęzycznych opracowaniach. A może ktoś coś odkrył, ale jest to napisane po francusku, hiszpańsku, arabsku lub angielsku. Gdzie szukac takich opracowań. Jak to gdzie w Internecie. Tak ale dopiero w momencie jak ten Internet zapełnił się portalami i treściami. Pojawiła sie taka potrzeba, więc ziemianie stworzyli wirtualna baze wiedzy wszelakiej. Oczywiście w tym równiez medycznej. Ale , te obszary w wiekszości sa zakazane dla gawiedzi i plebsu. Przykładem jest portal mp.pl Podzielony na publikacje jedynie dla pacjenta. Dla lekarzy po udokumentowaniu przynależności do kasty lekarzy. 
Ale są również portale z publikacjami ogólnie dostępnymi napisanymi nawet 80 lat temu. Na dziś proponuje do przeczytania:
Lewis antigens as a possible cause of sudden death of previously healthy adults and infants and of diseases and phenomena linked to tissue ischemia
 
Pathogenic effects of the human chemical biofield
 
On the possibility of preventing multiple sclerosis
 
The diseases of Alzheimer and pick from the viewpoint of prevention
 
Wszystkie te prace zostały napisane w latach 90 ubiegłego wieku. Myślicie że ktos się nad nimi pochylił i zastanowił? Gwarantuje wam z ręką na sercu nikt z lekarzy w Polsce , a tym bardziej na świecie. A przecież zostały opublikowane w najbardziej renomowanym czasopiśmie medycznym. Miłego dnia i duzo uśmiechu, bo nic innego Wam nie pozostało. 
 
29 Luty 2024. 

Posłowie.

Grzebanie sie w przeszłości doprowadziło mnie do poznania przyczyn choroby mojej żony. Choroby jakie ją dopadły medycyna nazywa chorobami powstałymi jakoby z autoagresji organizmu. Twierdzi sie na dzien dzisiejszy że to nadgorliwy system odpornościowy powoduje te zjawiska chorobowe. Twierdzi się równiez, że te choroby sie leczy co mija sie kompletnie z faktami. Modyfikuje sie przebieg choroby ale sie jej nie leczy. 18 lat trwało leczenie mojej zony doprowadzając ją do smierci w wieku 39 lat. Nic pocieszającego dla aktualnie chorujących zdiagnozowanych jako chorych na autoimmunologiczna chorobe. Nierozpoznana przyczyna tych zjawisk chorobowych znana jest juz od 40 lat. Pierwsze dowody dostarczył Jerzy Grzeszczuk, profesorowie T. Marcinkowski i S.N. Rumiancew. Ja profesorem nie jestem. Samodzielnie podjąłem studia aby odkryć toksyczne zależności antygenowe pomiedzy osobnikami ludzkimi. Nikt mnie nie sponsorował. Incydentalnie dostałem kilka wpłat jako darowizny na utrzymanie portalu. Przez 10 lat niecałe 1000 zł. Zakładając ten portal miałem bardzo skrystalizowane cele. Uświadomić społeczeństwo o zjawiskach chorobowych, które zachodzą niewidzialnie. W szczególności dedykowałem go mojej wnuczce, która jest w grupie ryzyka. W takiej grupie może znaleźć sie każdy z czytelników. Nie ma tu niezniszczalnych bohaterów. Każdy ma swój słaby punkt. Życzenia zdrowia sa na każdej kartce urodzinowo-imieninowej. Od 2016 roku każdy odwiedzający ten portal moze samodzielnie zadbać o siebie i swoją rodzinę. Wielu chorób mozna uniknąć.Wiele już dawno mogło zniknąc z podręczników akademickich. Na dzien dzisiejszy jest ich coraz więcej. Wiekszość z nich wynika z niedopasowania się w pary pod względem antygenów grupowych krwi. 

Na dzien dzisiejszy koncze tego bloga. żywię nadzieje, że dzieki treściom na nim zawartym sami podejmiecie świadome decyzje co z tymi treściami zrobić. 

Emil Piasecki  Citizen science. 

 
 

 

 

 

 

 
Powrót
TRANS
LATOR