Antygeny/Newsy

Błony śluzowe, antygeny i przeciwciała.

Zwodnicze słówka to fascynujący temat. Immunologia dla lekarzy jak i dla kompletnych tłuków.

Słowo chleb oznacza wyrób piekarni. Ale jak pójdziemy do piekarni to okazuje się, że mamy do wyboru ok. 30 podgatunków;  pszenny, kukurydziany, żytni, pszenno-żytni, z ziołami, ze słonecznikiem, na zakwasie naturalnym itd. Sprzedawca spyta nas jaki?

Idziemy do warzywniaka i mamy ochotę na jabłka.  Znowu sprzedawca ma problem,  jakie? Jonathan, reneta, malinówka, goldeny, idaret, ligol. Lista odmian jest tutaj. https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_odmian_jabłon

W medycynie czynnikiem chorobotwórczym jest patogen. Pojęcie odnoszące się najczęściej do czynników biologicznych.  Oczywiście zmiany w organizmie może wywołać również czynnik zewnętrzny taki jak; promieniowanie, pole magnetyczne, temperatura otoczenia i wiele innych.

Znane powszechnie patogeny to bakterie, wirusy, mikroorganizmy, grzyby, roztocza, pyłki roślinne. Niektóre nazwy używane zamiennie.

Jednak jak zagłębimy się w temat odporności na te wszystkie patogeny chorobotwórcze to odkryjemy inne słówka. Takie jak antygeny i przeciwciała.

Zadałem sobie sporo trudu aby doszukać się czynników-patogenów powodujących wiele chorób. Jednak w bardzo wielu przypadkach chorobowych znalazłem odpowiedzi bardzo ogólne.

Pospolita astma to wg immunologów stan chorobowy za który odpowiadają wielorakie czynniki. Mało tego możemy mieć genetyczną predyspozycję do astmy.  Wśród czynników chorobotwórczych wymieniane są odchody roztoczy, grzyby pleśniowe, sierść zwierząt, pyłki roślinne. Kluczowym elementem leczenia jest znalezienie owego czynnika sprawczego, który doprowadza do ataku astmy.

Patogen podrażnił śluzówkę i w ramach obrony organizm prowadzi działania obronne…. Właśnie co, tak naprawdę robi organizm?

Uwalnia duże ilości histaminy. Oczywiście cały proces zapalny jest bardziej złożony, za to doskonale opisany przez specjalistów.

Antygen, zamiennie- alergen to główny bohater tych opisów. I tu dochodzimy do sedna sprawy. Antygen ale jaki?

Definicja antygenu jest bardzo zwodnicza. Może to być każda substancja dzięki której organizm wytwarza przeciwciała. I tu wykład powinien się skończyć. Brak argumentów, dowodów na to że przyczyną astmy jest „niewidzialna transfuzja”.

Ostatnio oglądałem film „ The Man who knew infinity” . historia hinduskiego matematyka, który bez wykształcenia akademickiego zmienił oblicze matematyki.

 

 

 

Otóż, okazuje się że w matematyce mamy cos takiego.

a = Niewiadoma

a+3=5,

  to robimy 5-3=a,

 liczba a, przestaje być niewiadome ,

 a=2

W  większości badań w zakresie rozpoznawania chorób mamy pojęcie , miano przeciwciał. Jest to super badanie. Określa ile i czego organizm produkuje.

Mamy podstawową reakcję antygen-przeciwciało.

Antygen (chwilowo nieznany) powoduje wytwarzanie przeciwciał IgM, =stan zapalny przy Rheumatoid arthritis (RA)

a-niewiadomy antygen

a                  IgM   =   RA

Czym są przeciwciała IgM i jak identyfikuje się RA?

Przerwa 5 minut.

Kilka słów wyjaśnień.

·         Co to jest czynnik reumatoidalny?

·         RA diagnozowane na podstawie RF.

·         Przeciwciała IgM.

·         Szukany antygen.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS, artretyzm, gościec przewlekle postępujący) to przewlekła, postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu immunologicznym i nieznanej etiologii. RZS charakteryzuje się występowaniem nieswoistych stanów zapalnych symetrycznych stawów z towarzyszącymi zmianami pozastawowymi i objawami układowymi, które prowadzą do niszczenia chrząstki oraz stawów, a tym samym do zmniejszenia ich ruchomości, zaniku mięśni okołostawowych, osteoporozy oraz inwalidztwa i przedwczesnej śmierci. Wyróżnia się serologicznie dodatnią postać choroby – gdy występują autoprzeciwciała (czynnik reumatoidalny RF IgM i/lub przeciwciała przeciw cytrulinowanemu peptydowi – anty-CCP) lub ujemną – bez obecności tych autoprzeciwciał.

Źródło: http://www.diagnostykalaboratoryjna.eu/journal/2015-51-4_3000_Polinska_pogladowa.pdf

 

Dodatkowe wyjaśnienie .

 Nie istnieje badanie diagnostyczne, które potwierdzi nam w 100% RZS. Pacjenci dzielą się na dwie grupy:

1.    seronegatywne RZS – mniejsza grupa, lżejsza postać choroby, brak RF

2.    seropozytywne RZS – około 70% pacjentów, agresywna postać choroby, obecny RF.

Źródło. http://odiagnostyce.pl/2016/07/12/markery-rzs/

 

Czynnik reumatoidalny (ang. rheumatoid factor, RF) – autoprzeciwciało skierowane przeciwko domenom CH2 i CH3 regionu Fc immunoglobuliny klasy G (IgG). Najczęściej (85%) występuje w klasie IgM, ale może też występować jako przeciwciało w klasie IgGIgA lub IgE, jednak RF w innych klasach niż IgM nie ma znaczenia diagnostycznego. W wielu przypadkach może służyć za marker procesów autoimmunologicznych.

Źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Czynnik_reumatoidalny

„RF IgM charakteryzuje się niską swoistością dla RZS (około 87%) [30]. Wysokie miana tego autoprzeciwciała stwierdza się w przebiegu innych układowych chorób tkanki łącznej, między innymi w zespole Sjögrena (30-96%), toczniu rumieniowatym układowym (25-40%), twardzinie układowej (10-30%), mieszanej chorobie tkanki łącznej (do 90%), oraz w zapaleniu wielomięśniowym/ śródmięśniowym czy sarkoidozie [25, 31, 32]. Dodatni RF IgM może pojawiać się w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby typu C, w przewlekłych chorobach wątroby, krioglobulinemii, przewlekłych chorobach zapalnych płuc, nowotworach, zakażeniach wirusowych i bakteryjnych czy zarażeniach pasożytniczych [31, 32], a także w populacji ludzi zdrowych (2-13%).”

Źródło. http://www.diagnostykalaboratoryjna.eu/journal/2015-51-4_3000_Polinska_pogladowa.pdf

Przeciwciała IgM.  Co o nich wiemy?

Od czasów odkrycia przez Landsteinera antygenów grupowych ABO niewiele się zmieniło. Antygeny anty-A i anty-B, sa determinantami grup krwi ABO. Jak to wygląda .

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/32/ABO_blood_type.svg/410px-ABO_blood_type.svg.png

Grupa krwi A, posiada na czerwonych krwinkach antygeny A, jednocześnie posiada w plazmie przeciwciała anty-B.

Grupa krwi B, posiada na czerwonych krwinkach antygeny B, jednocześnie posiada w plazmie przeciwciała anty-A.

Grupa krwi AB, posiada na czerwonych krwinkach oba antygeny A i B, jednocześnie nie posiada w plazmie przeciwciał anty-A i anty-B.

Grupa 0, nie posiada na czerwonych krwinkach antygenów A i B, posiada za to w plazmie przeciwciała oba przeciwciała anty-A i anty-B.

Czym są antygeny grupowe krwi  ABO?

To substancje chemiczne oparte na białkach. Nie są to białka jak podaja niektórzy autorzy i podręczniki. Antygeny grupowe krwi posiadają tzw. epitopy czyli determinanty.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Epitop

Dla antygenów grupowych ABO,  etiopami są:  N-acetylogalaktozaminy do typu A, i galaktoza dla typu B.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/ce/ABO_blood_group_diagram.svg/350px-ABO_blood_group_diagram.svg.png

Źródło. https://en.wikipedia.org/wiki/ABO_blood_group_system

Poznaliśmy antygeny.  Nadszedł czas na poznanie przeciwciał.

Co to dokładnie znaczy przeciwciało anty- A, przeciwciało anty-B?

Pierwsze co spotkamy to słowo (eng) -isoantibodies, Isohaemagglutinins. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Isoantibodies

Co znamienne,  należą one do IgM.  Samo „Ig”,  to skrót od immunoglobulina. Podstawowe wiadomości  o rodzinie immunoglobulin.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadrodzina_immunoglobulin

na stronie angielskiej znacznie więcej.

https://en.wikipedia.org/wiki/Immunoglobulin_superfamily

jak się dowiadujemy to swoiste aglutyniny zlepiające czerwone krwinki

http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/isohemagglutinin

Aglutyniny  i aglutynacja. Medyczna  definicja i pojęcia są tutaj:

http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/agglutination

Oprócz naczyń krwionośnych antygeny ABO możemy spotkać w całym organizmie.

https://www.researchgate.net/publication/280123266/figure/fig3/AS:267497962209282@1440787892026/Figure-2-Organ-distribution-of-blood-group-antigens-A-schematic-representation-for-the.png Figure 2: Organ distribution of blood group antigens. A schematic representation for the antigen distribution of some clinically relevant blood group systems is shown. ABO antigens are formed by carbohydrates expressed on the surfaces of many cells in the human body. When an individual carries active ABO genes, the ABO antigens are expressed on RBCs and even more strongly on some tissues other than RBCs, such as kidney, lung, liver, and intestine. The ABO antigens are also soluble in the plasma of persons and then attach passively to cells that do not express the ABO antigens by themselves.[43] Modified from Nydegger et al.[44] and reprinted with permission.

Źródło. https://www.researchgate.net/publication/280123266_Pathogenesis_and_mechanisms_of_antibody-mediated_hemolysis/figures?lo=1

Wiadomym jest że, mamy antygeny  na czerwonych krwinkach i przeciwciała w plazmie. Oba te składniki są we  krwi. Krew to tkanka łączna zawierająca w sobie wiele składników.

Jednak antygeny ABO, jak pokazuje rysunek występują na wielu narządach i błonach śluzowych całego ciała. W ilościach wielokrotnie przewyższających występowanie na erytrocytach.

Zadam zatem pytanie.  Czy występują tam również przeciwciała?

Leukocyty

https://pl.wikipedia.org/wiki/Leukocyty

występują w całym organizmie, poczynając od krwi w krwioobiegu , przez błony śluzowe a kończąc  na nasieniu(sperma).

http://badanie-nasienia.pl/o-badaniu-nasienia/leukocyty-w-nasieniu/

błony śluzowe i śluz

http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/mucus

badanie śluzu:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4977947

ten link polecam dla chorych na RA, RZS, i wiele innych chorób. Zadaję sobie pytanie dlaczego organizm wytwarza takie ilości przeciwciał na błonach śluzowych? Czy nie jest to przejaw obrony przed obcymi antygenami naszego najbliższego otoczenia. 

http://www.discoverymedicine.com/Kulveer-Mankia/2015/09/is-localized-autoimmunity-the-trigger-for-rheumatoid-arthritis-unravelling-new-targets-for-prevention/

 

Wielka tajemnica Sekrecji.

Słowo sekrecje po polsku znaczy wydzieliny ciała. Występują powszechnie jako konkretne znane nam wszystkim,:

·         ślina

·         śluz

·         łzy

·         pot

·         sperma

Czy wiesz, że grupę krwi można określić badając próbki tych właśnie wydzielin?

Wydzieliny –sekrecje u każdej osoby ze statusem Sekretor ,a jest ich ok. 80% populacji zawierają antygeny grupowe krwi ABO.  Są to identyczne substancje jak te w zawarte na czerwonych krwinkach.  Dzięki czemu można je potraktować takimi samymi odczynnikami chemicznymi używanymi w laboratorium do oznaczania grup krwi z próbek krwi.

Każda osoba ze statusem Sekretor , codziennie rozsiewa olbrzymie ilości swoich antygenów w środowisku w którym przebywa.  Czym jest owo środowisko? Biuro, klasa szkolna, pokój gościnny, sypialnia, łazienka, sala fitness, siłownia, basen, sauna.  Znamienne, że im mniejsze pomieszczenie  tym stężenie antygenów po dłuższym przebywaniu w takim pomieszczeniu wzrasta wykładniczo.

Co się stanie kiedy w jednej sypialni przebywają jednocześnie osoby z odmiennymi antygenowo grupami krwi?

Co się stanie kiedy zaczniesz wymieniać swoje wydzieliny w czasie namiętnych pocałunków?

Co się stanie kiedy w czasie upojnego seksu wymieniasz swoje wydzieliny pochwowe i spermę?

Co się stanie kiedy siedzisz w jednym biurze z osobą która ciągle kicha i rozmawia?

Czy zdajesz sobie sprawę że w pracy czy w domu, są pomieszczenia gdzie przebywasz z osobą niezgodną antygenowo po 8 i więcej godzin?  Nie wspomnę o akademikach, bursach i internatach.

Czy kiedykolwiek widziałeś- czytałeś, pracę naukowo- badawczą na temat wymiany sekrecji między członkami rodziny?

Czy kiedykolwiek widziałeś- czytałeś, pracę naukowo- badawczą na temat wpływu osób ze statusem Secretor na osoby non secretor?

Czy kiedykolwiek widziałeś- czytałeś, pracę naukowo- badawczą na temat ilości-stężenia antygenów grupowych ABO w pomieszczeniach?

Powrót
TRANS
LATOR