Antygeny/Newsy

Jestem antygen CA 19-9. marker nowotworowy.

Układ Lewis wspomniany w dziale NPM. Tak się składa że odpowiada za opisywane we wstępie antygeny grupowe krwi. Secretor i non secretor status. Antygen CA 19-9. Odpowiednie służby zadbały o to aby nie pisać o najważniejszym. O twoich członkach rodziny i ich antygenach Lewis w twoim otoczeniu. 

Nawet jeśli nic o nich nie wiesz , one są i nadal będą przyczyną raka trzustki i innych nowotworów.

A jak ładnie się nazywa?

antygen węglowodanowy

carbohydrate antigen

sialylated Lewis (a) antigen

Węglowodan to inna słodka nazwa dla cukrów. Jest synonimem. W tym znaczeniu użyteczny dla biochemików. 

A czym są antygeny grupowe krwi , czy nie są lektynami czyli glikoproteinami wiążącymi węglowodany

Byłeś Lewis a, lub Lewis b? Teraz będziesz sialyl. 

Co sie kryje pod numerem "19-9"?

Chromosom 19,  człowiek ma 22 pary chromosomów, plus chromosomy płciowe. Chromosomy to bardzo złożony materiał genetyczny.

Co z tym 19-tym, jest nie tak?

W polskiej literaturze musisz się nieźle wypłukac z pieniędzy żeby cokolwiek przyczytać o tajnikach chromosomu 19. Internet jednak oprócz "bełkotu" i "papki" ma też poważne konkretne informacje naukowe.

Oto niektóre z nich.

O wadze grup krwi ABO i Secretor status.

ABO i secretor status a ryzyko raka trzustki.

Historia badań nad ABO grupy krwi.  Z tej pracy znamienny opis "Chociaż antygeny grup krwi ABO jest traktowane jako antygenów krwinek czerwonych, w rzeczywistości są wyrażone w wielu różnych tkankach ludzkich i są obecne na większości komórek nabłonkowych i komórek śródbłonka.

Każda ludzka RBC wyraża około 2 mln antygenów grup krwi ABO. Inne komórki krwi takie jak limfocyty T, limfocyty B i płytek krwi, mają antygeny grup krwi ABO, które zostały zaadsorbowane z osocza. U osób, które są "secretors" rozpuszczalna forma antygenów grup krwi ABO jest w ślinie, a we wszystkich płynach ustrojowych, z wyjątkiem płynu mózgowo-rdzeniowego."

cdn.

 

Powrót
TRANS
LATOR