Antygeny/Badania naukowe 2022

Kto z kim , kiedy i dlaczego.

W odpowiedzi na liczne pytania, nie ważne z jakiego powodu zadawane.

Wszystkie rody krwi są ze sobą w niewidzialnym konflikcie. Gdyby było inaczej wtedy można by było przetaczać krew w czasie transfuzji od dowolnego dawcy, dowolnemu biorcy. Nie trzeba posiadać wielkiej wiedzy medycznej czy też chemicznej. 

Jednak przez wielu niedostrzegany fakt występowania identycznych antygenów w wydzielinach a szczególnie w śluzie i spermie stał sie powodem badań wielu ekspertów z dziedziny inseminacji i zapłodnienia. 

Kilku bardzo wtedy zaangażowanych lekarzy dokonało niesamowitego odkrycia. Na 102 pary które bezskutecznie starały się o potomka 87% miało niezgodność grup głównych w układzie ABO(H). Zbadali również ich status Secretor , nonsecretor. Wszystko stało sie jasne. Posiadanie lub nie identycznych antygenów w wydzielinach ma kolosalne znaczenie dla zapłodnienia. To odkrycie było jednak bardzo niewygodne. Stawiało bowiem problem niezgodności do rangi wyższej niz tylko zapłodnienie. Coś trzeba było z tym zrobić.

George Solish i Henry Gershowitz, narodowości nie wspomnę dokonali przeglądu narodzonych dzieci i ich rodziców. Wszystkie badania wskazywały że każda dowolnie dobrana para może mieć potomstwo. Jest to prawda w 100%. Jednak nie uwzględnili posiadania statusu Secretor, nonsecretor pomiedzy rodzicami. Czy zatem obalili wstępna koncepcję Behrmana o niezgodności grupowej z 1960 roku? 

Dla wielu było to bardzo pouczające doświadczenie. Co tam 102 pary niezgodne w stosunku do ponad 6000 par dowolnie dobranych. Argumenty nie do podważenia. Tylko, że na dzień dzisiejszy nadal co piąta para ma problem z poczęciem potomka. Spytajcie ich o grupę krwi i status Secretor/ nonsecretor. Nic w temacie nie wiedzą. 

Tak się składa że kilku młodych badaczy dalej drąży temat niezgodności. Co zatem odkryli?

http://science.sciencemag.org/content/333/6050/1761

Antygeny układu Lewis, a od nich zależy również status Secretor/ nonsecretor mają jednoznaczne, najważniejsze  znaczenie przy połaczeniu plemnika z jajkiem. Jeżeli tak się sprawy mają jakakolwiek dyskusja w temacie staje się zbędna. 

Wszystkim poszukującym wyjaśnienia dalszych możliwych konsekwencji takiej niezgodności polecam poszukać na stronach polskojęzycznych wiadomości o antygenach Lewis. Powodzenia.

.

 

Powrót
TRANS
LATOR