Antygeny/Newsy

Lektyny roślinne atakują.

Lektyny

Lektyny roślinne jako markery do oznaczania grup krwi. 

Jak lektyny wpływaja na alergie.

Lektyny - przyczyny szukające chorób.

Lektyny jako markery w oznaczaniu grup krwi.

Jak niewiele potrzeba aby zrozumieć proces aglutynacji krwinek. Każdy uczeń w podstawówce uczy sie o grupach krwi. Mało tego, wyjaśnia mu się że antygeny grup krwi to białka. Tak przynajmniej jest w kilku podręcznikach. 

Jak jest w istocie. 

Landsteiner i koledzy po fachu bardzo długo badali, eksperymentowali i kombinowali różne warianty, aby ustalić naistotniejsze wartości dla krwi. Po wielu latach mamy taki oto obraz krwi. 

Grupy krwi. 

Podstawowe grupy krwi: 0, A, B, AB.

Mamy ABO system.

Mamy Rhesus system.

Mamy Lewis system.

Mamy nawet Bombaj system.

Mamy ze względu na występowanie przeróżnych substancji antygenowych dodatkowy podział na kilkadziesiąt wariantów grup krwi. Patrz tabela. Układy grupowe antygenów erytrocytarnych

Tak więc z tabeli tej wynika że antygeny grup krwi w zależności od układu w jakim prowadzimy badanie to substancje bardzo różne. 

Wielocukry, białka, glikozyloforyny, endopeptydaza, immunoglobulina i kilkanaście innych. 

Nadrzędnym i najważniejszym układem jest układ ABO. Substancjami antygenowymi są wielocukry przedstawiane w różnych konfiguracjach dla każdej grupy. Te wielocukry (polisacharydy) są powiązane z białkami, stąd inna nazwa glikoproteiny. Mają też inną nazwę - mucyny. Bowiem występuja jako składnik śliny-mucus.

Czytając linki zapewne zauważyłeś, że wiele lektyn roślinnych ma możliwość zlepiania krwinek. Zatem zachodzi relacja: lektyny (glikoproteiny) kontra inne antygeny we krwi szczególnie głównego układu ABO i innych układów też. 

Jak zatem zareaguje organizm na wyciąg z rośliny Ulex europaeus?  poczytaj ulex europaeus lectin , jest tego znacznie więcej w całej sieci. Lektyny zlepiaja krwinki, sa markerami w analizie komórkowej. Są również odpowiedzialne za wiele reakcji alergicznych w organizmie. 

Czy antygeny mamy tylko we krwi i plazmie? 

Niestety NIE. 

Substancje identyczne z antygenami ABO, mamy również w cały organizmie i na zewnatrz organizmu też. 

Posiadamy bowiem wydzieliny- a w nich substancje grupowe krwi identyczne jak w głównym układzie ABO. 

Wystarczy że do ust osoby z grupą 0 dostanie się glikoproteina zgodna z grupową krwi A lub B i mamy wojnę. Obcy antygen wtargnął na terytorium. Dodatkowo część połknęłiśmy. W żołądku tak jak w ustach mamy te same substancje grupowe krwi. Co się dzieje?  Konflikt narasta. Obcy antygen powoduje w organizmie wytwarzanie przeciwciał.

Oooooo.... zrobił sie stan zapalny śluzówki. 

 

 

 

Powrót
TRANS
LATOR