Antygeny/Badania naukowe 2022

Co ten mucus zawiera, czyli rzecz o kompleksie immunologicznym.

Śluz zwierzęcy, co to jest? Czy wystarczy wiedzieć tyle o śluzie?

Mucus, co to jest? To ten sam śluz zwierzęcy ale po angielsku.

W dziale choroby jest artykuł "Płuca, śluz , histamina i antygeny"  nie jest to rozprawa doktorska, nawet nie referat. W organizmie mamy pewne mechanizmy nie do końca poznane. Niekiedy dopiero wnikliwe badania pozwalają zrozumieć procesy w nim zachodzące.

Skoro w śluzie posiadamy substancje grupowe krwi(Tylko osoby o statusie Secretor) to analogicznie jak w przypadku krwi posiadamy przeciwciała.  Immunoglobuliny.

Dla przykładu przyjrzyjmy sie  immunoglobulinom typy A (IgA).  Jedna grupa IgA, występuje w osoczu. Druga grupa IgA, występuje na błonach śluzowych, czyli jest składnikiem śluzu-mucus.

Po co nam przeciwciała w śluzie?  Wszędzie możemy napotkać wrogie bakterie, wirusy i antygeny. W razie ataku -infekcji zaczynamy  produkować śluz, czasami w nadmiarze. Mamy wtedy objawy; katar, flegma, odksztuszanie, plucie. Śluzówka jest podrażniona, śluz w nadmiarze, a w śluzie- przeciwciała.

Przeciwciała łącza się z antygenami w kompleksy. Immune complex.  O takich komleksach przeczytasz w Nature. Nie jest to nowość dla immunologów ale dla zrozumienia procesu "niewidzialnej transfuzji" warto go poznać i zrozumieć złożoność całego procesu.  

Inne ciekawe artykuły i prace naukowe oraz  badania  i  testy są ogólnie dostępne w internecie. Zamieszczone linki to mały wycinek problemu.

Co robi organizm kiedy taki  komleks  powstaje? Gdzie taki kompleks immunologiczny sie umiejscawia i jakie są tego konsekwencje?

Poszukaj również pod hasłem "mucosal transport receptor".

Zadanie domowe. Odpowiedz na pytanie. Czy antygeny zawarte w wydzielinach ciała moga tworzyć kompleksy-(antygen-przeciwciało), w czasie wymiany płynów ustrojowych (mucus) pomiedzy różnymi osobnikami?

Czy tak powstałe komleksy mogą stanowić potencjalne ogniska zapalne w różnych organach? 

 

 

 

Powrót
TRANS
LATOR